Sportowe Archiwum


Zagłosuj na stronę
Sportowe Archiwum



Mistrzostwa Świata 1983 | 1987 | 1991 | 1993 | 1995 | 1997 | 1999
2001 | 2003 | 2005

Halowe Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata Juniorów 2005


MISTRZOWIE ŚWIATA

KOBIETY MĘŻCZYŹNI
100 m
1983   Marlies Göhr (NRD) 10.97
1987   Silke Gladisch (NRD) 10.90
1991   Katrin Krabbe (NRD) 10.99
1993   Gail Devers (USA) 10.82
1995   Gwen Torrence (USA) 10.85
1997   Marion Jones (USA) 10.83
1999   Marion Jones (USA) 10.70
2001   Zhanna Pintusevich-Block (Ukraina) 10.82
2003   Torri Edwards (USA) 10.93
2005   Lauryn Williams (USA) 10.93
100 m
1983   Carl Lewis (USA) 10.07
1987   Carl Lewis (USA) 9.93
1991   Carl Lewis (USA) 9.86
1993   Linford Christie (Wielka Brytania) 9.87
1995   Donovan Bailey (Kanada) 9.97
1997   Maurice Greene (USA) 9.86
1999   Maurice Greene (USA) 9.80
2001   Maurice Greene (USA) 9.82
2003   Kim Collins (St. Kitts & Nevis) 10.07
2005   Justin Gatlin (USA) 9.88
200 m
1983   Marita Koch (NRD) 22.13
1987   Silke Gladisch (NRD) 21.74
1991   Katrin Krabbe (NRD) 22.09
1993   Merlene Ottey (Jamajka) 21.98
1995   Merlene Ottey (Jamajka) 22.12
1997   Zhanna Pintusevich (Ukraina) 22.32
1999   Inger Miller (USA) 21.77
2001   Marion Jones (USA) 22.39
2003   Anastasiya Kapachinskaya (Rosja) 22.38
200 m
1983   Calvin Smith (USA) 20.14
1987   Calvin Smith (USA) 20.16
1991   Michael Johnson (USA) 20.01
1993   Frankie Fredericks (Namibia) 19.85
1995   Michael Johnson (USA) 19.79
1997   Ato Boldon (Trynidad i Tobago) 20.04w
1999   Maurice Greene (USA) 19.90
2001   Konstantinos Kenteris (Grecja) 20.04
2003   John Capel (USA) 20.30
400 m
1983   Jarmila Kratochvílová (CSRS) 47.99
1987   Olga Bryzgina (ZSRR) 49.38
1991   Marie-José Pérec (Francja) 49.13
1993   Jearl Miles (USA) 49.82
1995   Marie-José Pérec (Francja) 49.28
1997   Cathy Freeman (Australia) 49.77
1999   Cathy Freeman (Australia) 49.67
2001   Amy Mbacké Thiam (Senegal) 49.86
2003   Ana Guevara (Meksyk) 48.89
400 m
1983   Bert Cameron (Jamajka) 45.05
1987   Thomas Schönlebe (NRD) 44.33
1991   Antonio Pettigrew (USA) 44.57
1993   Michael Johnson (USA) 43.65
1995   Michael Johnson (USA) 43.39
1997   Michael Johnson (USA) 44.12
1999   Michael Johnson (USA) 43.18
2001   Avard Moncur (Bahama) 44.64
2003   Jerome Young (USA) 44.50
800 m
1983   Jarmila Kratochvílová (CSRS) 1:54.68
1987   Sigrun Wodars (NRD) 1:55.26
1991   Liliya Nurutdinova (Rosja) 1:57.50
1993   Maria Mutola (Mozambik) 1:55.43
1995   Ana Fidelia Quirot (Kuba) 1:56.11
1997   Ana Fidelia Quirot (Kuba) 1:57.14
1999   Ludmila Formanová (Czechy) 1:56.68
2001   Maria Mutola (Mozambik) 1:57.17
2003   Maria Mutola (Mozambik) 1:59.89
800 m
1983   Willi Wülbeck (RFN) 1:43.65
1987   Billy Konchellah (Kenia) 1:43:06
1991   Billy Konchellah (Kenia) 1:43.99
1993   Paul Ruto (Kenia) 1:44.71
1995   Wilson Kipketer (Dania) 1:45.08
1997   Wilson Kipketer (Dania) 1:43.38
1999   Wilson Kipketer (Dania) 1:43.30
2001   André Bucher (Szwajcaria) 1:43.70
2003   Djabir Said Guerni (Algieria) 1:44.81
1500 m
1983   Mary Decker (USA) 4:00.90
1987   Tatyana Samolenko (ZSRR) 3:58.56
1991   Hassiba Boulmerka (Algieria) 4:02.21
1993   Liu Dong (Chiny) 4:00.50
1995   Hassiba Boulmerka (Algieria) 4:02.42
1997   Carla Sacramento (Portugalia) 4:04.24
1999   Svetlana Masterkova (Rosja) 3:59.53
2001   Gabriela Szabo (Rumunia) 4:00.57
2003   Tatyana Tomashova (Rosja) 3:58.52
1500 m
1983   Steve Cram (Wielka Brytania) 3:41.59
1987   Abdi Bile (Somalia) 3:36.80
1991   Noureddine Morceli (Algieria) 3:32.84
1993   Noureddine Morceli (Algieria) 3:34.24
1995   Noureddine Morceli (Algieria) 3:33.73
1997   Hicham El Guerrouj (Maroko) 3:35.83
1999   Hicham El Guerrouj (Maroko) 3:27.65
2001   Hicham El Guerrouj (Maroko) 3:30.68
2003   Hicham El Guerrouj (Maroko) 3:31.77
3000 m
1980   Birgit Friedmann (RFN) 8:48.05
1983   Mary Decker (USA) 8:34.62
1987   Tatyana Samolenko (ZSRR) 8:38.73
1991   Tatyana Dorovskikh (ZSRR) 8:35.82
1993   Qu Yunxia (Chiny) 8:28.71
5000 m
-
-
-
-
1995   Sonia O'Sullivan (Irlandia) 14:46.47
1997   Gabriela Szabo (Rumunia) 14:57.68
1999   Gabriela Szabo (Rumunia) 14:41.82
2001   Olga Yegorova (Rosja) 15:03.39
2003   Tirunesh Dibaba (Etiopia) 14:51.72
5000 m
1983   Eamonn Coghlan (Irlandia) 13:28.53
1987   Said Aouita (Maroko) 13:26.44
1991   Yobes Ondieki (Kenia) 13:14.45
1993   Ismael Kirui (Kenia) 13:02.75
1995   Ismael Kirui (Kenia) 13:16.77
1997   Daniel Komen (Kenia) 13:07.38
1999   Salah Hissou (Maroko) 12:58.13
2001   Richard Limo (Kenia) 13:00.77
2003   Eliud Kipchoge (Kenia) 12:52.79
10000 m
1980   Kath Binns (Wielka Brytania) 32:57.17
1987   Ingrid Kristiansen (Norwegia) 31:05.85
1991   Liz McColgan (Wielka Brytania) 31:14.31
1993   Wang Junxia (Chiny) 30:49.30
1995   Fernanda Ribeiro (Portugalia) 31:04.99
1997   Sally Barsosio (Kenia) 31:32.92
1999   Gete Wami (Etiopia) 30:24.56
2001   Derartu Tulu (Etiopia) 31:48.81
2003   Berhane Adere (Etiopia) 30:04.18
2005   Tirunesh Dibaba (Etiopia) 30:24.02
10000 m
1983   Alberto Cova (Włochy) 28:01.04
1987   Paul Kipkoech (Kenia) 27:38.63
1991   Moses Tanui (Kenia) 27:38.74
1993   Haile Gebrselassie (Etiopia) 27:46.02
1995   Haile Gebrselassie (Etiopia) 27:12.95
1997   Haile Gebrselassie (Etiopia) 27:24.58
1999   Haile Gebrselassie (Etiopia) 27:57.27
2001   Charles Kamathi (Kenia) 27:53.25
2003   Kenenisa Bekele (Etiopia) 26:49.57
2005   Kenenisa Bekele (Etiopia) 27:08.33
Maraton
Maraton
100 m pł
1983   Bettine Jahn (NRD) 12.35 (w +2.4)
1987   Ginka Zagorcheva (Bułgaria) 12.34
1991   Lyudmila Narozhilenko (ZSRR) 12.59
1993   Gail Devers (USA) 12.46
1995   Gail Devers (USA) 12.68
1997   Ludmila Engquist (Szwecja) 12.50
1999   Gail Devers (USA) 12.37
2001   Anjanette Kirkland (USA) 12.42
2003   Perdita Felicien (Kanada) 12.53
110 m pł
1983   Greg Foster (USA) 13.42
1987   Greg Foster (USA) 13.21
1991   Greg Foster (USA) 13.06
1993   Colin Jackson (Wielka Brytania) 12.91
1995   Allen Johnson (USA) 13.00
1997   Allen Johnson (USA) 12.93
1999   Colin Jackson (Wielka Brytania) 13.04
2001   Allen Johnson (USA) 13.04
2003   Allen Johnson (USA) 13.12
400 m pł
1983   Yekaterina Fesenko (ZSRR) 54.14
1987   Sabine Busch (NRD) 53.62
1991   Tatyana Ledovskaya (ZSRR) 53.11
1993   Sally Gunnell (Wielka Brytania) 52.74
1995   Kim Batten (USA) 52.61
1997   Nezha Bidouane (Maroko) 52.97
1999   Daimí Pernía (Kuba) 52.89
2001   Nezha Bidouane (Maroko) 53.34
2003   Jana Pittman (Australia) 53.22
400 m pł
1983   Ed Moses (USA) 47.50
1987   Ed Moses (USA) 47.46
1991   Samuel Matete (Zambia) 47.64
1993   Kevin Young (USA) 47.18
1995   Derrick Adkins (USA) 47.98
1997   Stéphane Diagana (Francja) 47.70
1999   Fabrizio Mori (Włochy) 47.72
2001   Félix Sánchez (Dominikana) 47.49
2003   Félix Sánchez (Dominikana) 47.25
3000 m z przeszkodami
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2005   Docus Inzikuru (Uganda) 9:18.24
3000 m z przeszkodami
1983   Patriz Ilg (RFN) 8:15.06
1987   Francesco Panetta (Włochy) 8:08.57
1991   Moses Kiptanui (Kenia) 8:12.59
1993   Moses Kiptanui (Kenia) 8:06.36
1995   Moses Kiptanui (Kenia) 8:04.16
1997   Wilson Boit Kipketer (Kenia) 8:05.84
1999   Christopher Kosgei (Kenia) 8:11.76
2001   Reuben Kosgei (Kenia) 8:15.16
2003   Saif Saeed Shaheen (Katar) 8:04.39
Skok wzwyż
1983   Tamara Bykova (ZSRR) 2.01
1987   Stefka Kostadinova (Bułgaria) 2.09
1991   Heike Henkel (Niemcy) 2.05
1993   Ioamnet Quintero (Kuba) 1.99
1995   Stefka Kostadinova (Bułgaria) 2.01
1997   Hanne Haugland (Norwegia) 1.99
1999   Inga Babakova (Ukraina) 1.99
2001   Hestrie Cloete (RPA) 2.00
2003   Hestrie Cloete (RPA) 2.06
2005   Kajsa Bergqvist (Szwecja) 2.02
Skok wzwyż
1983   Gennadiy Avdeyenko (ZSRR) 2.32
1987   Patrik Sjöberg (Szwecja) 2.38
1991   Charles Austin (USA) 2.38
1993   Javier Sotomayor (Kuba) 2.40
1995   Troy Kemp (Bahama) 2.37
1997   Javier Sotomayor (Kuba) 2.37
1999   Vyacheslav Voronin (Rosja) 2.37
2001   Martin Buss (Niemcy) 2.36
2003   Jacques Freitag (RPA) 2.35
Skok o tyczce
-
-
-
-
-
-
1999   Stacy Dragila (USA) 4.60
2001   Stacy Dragila (USA) 4.75
2003   Svetlana Feofanova (Rosja) 4.75
Skok o tyczce
1983   Sergey Bubka (ZSRR) 5.70
1987   Sergey Bubka (ZSRR) 5.85
1991   Sergey Bubka (ZSRR) 5.95
1993   Sergey Bubka (Ukraina) 6.00
1995   Sergey Bubka (Ukraina) 5.92
1997   Sergey Bubka (Ukraina) 6.01
1999   Maksim Tarasov (Rosja) 6.02
2001   Dmitri Markov (Australia) 6.05
2003   Giuseppe Gibilisco (Włochy) 5.90
Skok w dal
1983   Heike Daute (NRD) 7.27w
1987   Jackie Joyner-Kersee (USA) 7.36
1991   Jackie Joyner-Kersee (USA) 7.32
1993   Heike Drechsler (Niemcy) 7.11
1995   Fiona May (Włochy) 6.98w
1997   Lyudmila Galkina (Rosja) 7.05
1999   Niurka Montalvo (Hiszpania) 7.06
2001   Fiona May (Włochy) 7.02w
2003   Eunice Barber (Francja) 6.99
Skok w dal
1983   Carl Lewis (USA) 8.55
1987   Carl Lewis (USA) 8.67
1991   Mike Powell (USA) 8.95
1993   Mike Powell (USA) 8.59
1995   Iván Pedroso (Kuba) 8.70
1997   Iván Pedroso (Kuba) 8.42
1999   Iván Pedroso (Kuba) 8.56
2001   Iván Pedroso (Kuba) 8.40
2003   Dwight Phillips (USA) 8.32
Trójskok
-
-
-
1993   Anna Biryukova (Rosja) 15.09
1995   Inessa Kravets (Ukraina) 15.50
1997   Šárka Kašpárková (Czechy) 15.20
1999   Paraskevi Tsiamita (Grecja) 14.88
2001   Tatyana Lebedeva (Rosja) 15.25
2003   Tatyana Lebedeva (Rosja) 15.18
2005   Trecia Smith (Jamajka) 15.11
Trójskok
1983   Zdzisław Hoffmann (Polska) 17.42
1987   Khristo Markov (Bułgaria) 17.92
1991   Kenny Harrison (USA) 17.78
1993   Mike Conley (USA) 17.86
1995   Jonathan Edwards (Wielka Brytania) 18.29
1997   Yoelbi Quesada (Kuba) 17.85
1999   Charles Friedek (Niemcy) 17.59
2001   Jonathan Edwards (Wielka Brytania) 17.92
2003   Christian Olsson (Szwecja) 17.72
Pchnięcie kulą
1983   Helena Fibingerova (CSRS) 21.03
1987   Natalia Lisovskaya (ZSRR) 21.23
1991   Huang Zhihong (Chiny) 20.83
1993   Huang Zhihong (Chiny) 20.57
1995   Astrid Kumbernuss (Niemcy) 21.22
1997   Astrid Kumbernuss (Niemcy) 20.71
1999   Astrid Kumbernuss (Niemcy) 19.85
2001   Yanina Korolchik (Białoruś) 20.61
2003   Svetlana Krivelyova (Rosja) 20.63
Pchnięcie kulą
1983   Edward Sarul (Polska) 21.39
1987   Werner Günthör (Szwajcaria) 22.23
1991   Werner Günthör (Szwajcaria) 21.67
1993   Werner Günthör (Szwajcaria) 21.97
1995   John Godina (USA) 21.47
1997   John Godina (USA) 21.44
1999   C.J. Hunter (USA) 21.79
2001   John Godina (USA) 21.87
2003   Andrey Mikhnevich (Białoruś) 21.69
2005   Adam Nelson (USA) 21.73
Rzut dyskiem
1983   Martina Opitz (NRD) 68.94
1987   Martina Hellmann (NRD) 71.63
1991   Tsvetanka Khristova (Bułgaria) 71.02
1993   Olga Burova (Rosja) 67.34
1995   Ellina Zvereva (Białoruś) 68.63
1997   Beatrice Faumuina (Nowa Zelandia) 66.83
1999   Franka Dietzsch (Niemcy) 68.12
2001   Natalya Sadova (Rosja) 68.55
2003   Irina Yatchenko (Białoruś) 67.32
Rzut dyskiem
1983   Imrich Bugar (CSRS) 67.72
1987   Jurgen Schult (NRD) 68.73
1991   Lars Riedel (Niemcy) 66.19
1993   Lars Riedel (Niemcy) 67.72
1995   Lars Riedel (Niemcy) 68.76
1997   Lars Riedel (Niemcy) 68.53
1999   Anthony Washington (USA) 69.06
2001   Lars Riedel (Niemcy) 69.72
2003   Virgilijus Alekna (Litwa) 69.69
2005   Virgilijus Alekna (Litwa) 70.17
Rzut młotem
-
-
-
-
-
-
1999   Michaela Melinte (Rumunia) 75.20
2001   Yipsi Moreno (Kuba) 70.65
2003   Yipsi Moreno (Kuba) 73.33
Rzut młotem
1983   Sergey Litvinov (ZSRR) 82.68
1987   Sergey Litvinov (ZSRR) 83.06
1991   Yuriy Sedykh (ZSRR) 81.70
1993   Andrey Abduvaliyev (Tadżykistan) 81.64
1995   Andrey Abduvaliyev (Tadżykistan) 81.56
1997   Heinz Weis (Niemcy) 81.78
1999   Karsten Kobs (Niemcy) 80.24
2001   Szymon Ziółkowski (Polska) 83.38
2003   Ivan Tikhon (Białoruś) 83.05
2005   Ivan Tikhon (Białoruś) 83.89
Rzut oszczepem (od 1999 nowy model)
1983   Tiina Lillak (Finlandia) 70.82
1987   Fatima Whitbread (Wielka Brytania) 76.64
1991   Xu Demei (Chiny) 68.78
1993   Trine Hattestad (Norwegia) 69.18
1995   Natalya Shikolenko (Białoruś) 67.56
1997   Trine Hattestad (Norwegia) 68.78
1999   Mirela Tzelili (Grecja) 67.09
2001   Osleidys Menéndez (Kuba) 69.53
2003   Mirela Tzelili-Manjani (Grecja) 66.52
Rzut oszczepem (od 1987 nowy model)
1983   Detlef Michel (NRD) 89.48
1987   Seppo Räty (Finlandia) 83.54
1991   Kimmo Kinnunen (Finlandia) 90.82
1993   Jan Železný (Czechy) 85.98
1995   Jan Železný (Czechy) 89.58
1997   Marius Corbett (RPA) 88.40
1999   Aki Parviainen (Finlandia) 89.52
2001   Jan Železný (Czechy) 92.80
2003   Sergey Makarov (Rosja) 85.44
Chód 10 km
1987   Irina Strakhova (ZSRR) 44:12
1991   Alina Ivanova (ZSRR) 42:57
1993   Sari Essayah (Finlandia) 42:59
1995   Irina Stankina (Rosja) 42:13
1997   Annarita Sidoti (Włochy) 42:55
Chód 20 km
-
-
-
-
-
-
1999   Liu Hongyu (Chiny) 1:30:50
2001   Olimpiada Ivanova (Rosja) 1:27:48
2003   Yelena Nikolayeva (Rosja) 1:26:52
2005   Olimpiada Ivanova (Rosja) 1:25:41
Chód 20 km
1983   Ernesto Canto (Meksyk) 1:20:49
1987   Maurizio Damilano (Włochy) 1:20:45
1991   Maurizio Damilano (Włochy) 1:19:37
1993   Valentí Massana (Hiszpania) 1:22:31
1995   Michele Didoni (Włochy) 1:19:59
1997   Daniel García (Meksyk) 1:21:43
1999   Ilya Markov (Rosja) 1:23:34
2001   Roman Rasskazov (Rosja) 1:20:31
2003   Jefferson Pérez (Ekwador) 1:17:21
2005   Jefferson Perez (Ekwador) 1:18:35
Chód 50 km
1976   Veniamin Soldatenko (ZSRR) 3:54:40
1983   Ronald Weigel (NRD) 3:43:08
1987   Hartwig Gauder (NRD) 3:40:53
1991   Aleksandr Potashov (ZSRR) 3:53:09
1993   Jesús Ángel García (Hiszpania) 3:41:41
1995   Valentin Kononen (Finlandia) 3:43:42
1997   Robert Korzeniowski (Polska) 3:44:46
1999   Ivano Brugnetti (Włochy) 3:47:54
2001   Robert Korzeniowski (Polska) 3:42:08
2003   Robert Korzeniowski (Polska) 3:36:03
Sztafeta 4x100 m
1983   NRD 41.76
1987   USE 41.58
1991   Jamajka 41.94
1993   Rosja 41.49
1995   USA 42.12
1997   USA 41.47
1999   Bahama 41.92
2001   Niemcy 42.32
2003   Francja 41.78
Sztafeta 4x100 m
1983   USA 37.86
1987   USA 37.90
1991   USA 37.50
1993   USA 37.48
1995   Kanada 38.31
1997   Kanada 37.86
1999   USA 37.59
2001   USA 37.93
2003   USA 38.06
Sztafeta 4x400 m
1983   NRD 3:19.73
1987   NRD 3:18.63
1991   ZSRR 3:18.43
1993   USA 3:16.71
1995   USA 3:22.39
1997   Niemcy 3:20.92
1999   Rosja 3:21.98
2001   Jamajka 3:20.65
2003   USA 3:22.63
Sztafeta 4x400 m
1983   ZSRR 3:00.79
1987   USA 2:57.29
1991   Wielka Brytania 2:57.53
1993   USA 2:54.29
1995   USA 2:57.32
1997   USA 2:56.47
1999   USA 2:56.45
2001   USA 2:57.54
2003   Francja 2:58.96
Siedmiobój
1983   Ramona Neubert (NRD) 6714
1987   Jackie Joyner-Kersee (USA) 7128
1991   Sabine Braun (Niemcy) 6672
1993   Jackie Joyner-Kersee (USA) 6837
1995   Ghada Shouaa (Syria) 6651
1997   Sabine Braun (Niemcy) 6739
1999   Eunice Barber (Francja) 6861
2001   Yelena Prokhorova (Rosja) 6694
2003   Carolina Klüft (Szwecja) 7001
2005   Carolina Klüft (Szwecja) 6887
Dziesięciobój
1983   Daley Thompson (Wielka Brytania) 8666
1987   Torsten Voss (NRD) 8680
1991   Dan O'Brien (USA) 8812
1993   Dan O'Brien (USA) 8817
1995   Dan O'Brien (USA) 8695
1997   Tomáš Dvorák (Czechy) 8837
1999   Tomáš Dvorák (Czechy) 8744
2001   Tomáš Dvorák (Czechy) 8902
2003   Tom Pappas (USA) 8750
Back To Top